درم ابریژن

نويسنده: dr.rokni

درم ابریژن Dermabrasion

روشهای بازسازی برای بهبود ظاهر پوست توسط انسانها هزاران سال است که مورد استفاده قرار می گیرد.  مصریان باستان روشهای شیمیائی مختلفی از جمله نمک ، شیر ترش، سنباده و روغن های حیوانی بدین منظور استفاده می کردند. يكي از روش هاي متداول و مؤثر در برطرف كردن اسکارهای ناشی از آکنه، اسکار آبله مرغان و اسكار جراحات پوستي ساييدن پوست يا به اصطلاح علمي “درم ابريژن” (Dermabrasion) می باشد.   

درم ابريژن به دو روش مکانیکی و دستی قابل انجام می باشد. در روش مکانیکی از یک برس سیمی یا فلز الماس که برروی یک موتور چرخنده قرار دارد برای برداشتن مکانیکی لایه هایی از پوست استفاده می شود. اما در روش دستی از سنباده های سیلیکون کربید پس از استریلیزاسیون استفاده می شود. در هر دو این روش ها لایه شاخی پوست ، اپیدرم و مقداری از درم پوست سائیده شده ، لذا بدنبال ترمیم، پوست ظاهر صاف تر و شفاف تری به خود می گیرد. این کار منجر به افزایش کلاژن سازی پوست برای ماههای متوالی پس از انجام آن می شود که خود منجر به جوانسازی پوست شده و بدنبال آن كم شدن عمق اسكارها و فرورفتگي هاي پوست يا از بين رفتن آنها می شود. استفاده از کرم های ترتینوئین یا AHA  قبل از درم ابريژن باعث تحريك پوست و لايه برداري مي شود و باعث سريع تر شدن ترميم پوست، پس از عمل ساييدن پوست مي گردد.

 موارد کاربرد درم ابریژن:

  • ·       اسکار ناشی از آکنه
  • ·       اسکار جراحی یا اسکار ناشی از تروما
  • ·       تومورهای خوش خیم پوستی متعدد
  • ·       تومورهای بدخیم پوستی
  • ·       درمان خالکوبی (تاتو) مقاوم به لیزر
  • ·       خال های سطحی
  • ·       رینو فیما (رشد و تکثیراضافی غدد پوستی روی بینی)

 

عوارض درم ابریژن :

بیشتر عوارض در لایه برداری های عمیق تر صورت می گیرد، بهمین دلیل پزشک بایستی قبل انجام درم ابریژن بیمار را بدقت بررسی نموده و عمق عمل را تعیین نماید. همچنین برای بیمار بایستی قرص آسیکلوویر و قرص آنتی بیوتیک شروع گردد. مصرف آکوتان طی 12 ماه اخیر توسط بیمار جزء مواردی است که نبایستی برای بیمار درم ابریژن انجام داد. ایجاد تغییر رنگ پوست ،  عفونت باکتریال ، عفونت ویرال و حتی اسکار از عوارض بالقوه هستند که با لایه برداری عمیق تر همراه می باشند. پس از انجام درم ابریژن بیمار با پانسمان مخصوص به منزل فرستاده شده و بعد از3 روز، پانسمان توسط پزشک معالج برداشته شده و در ادامه برای بیمار کرم ها مخصوص تجویز می شود. بعد از 2 هفته  بيمار مي تواند با استفاده از ضد آفتاب به سركار خود برود.