پیوند مو

نويسنده: dr.rokni

 پیوند موی طبیعی نیز بر اساس علم انتقال ریشه موهای نواحی پشت سر که این موها به هورمون های جنسی پاسخ نمی دهند و دچار ریزش نمی شوند ، به نواحی طاس جلوی سر شکل گرفت. جراحي ترميم مو روشی برای حل مشکل کم مویی است که توسط متخصصین پوست و مو انجام می شود. دو روش کاشت موی طبیعی وجود دارد  که شامل :

1-  روش جراحی FUT (پیوند واحد فولیکولی)
2-  روش پانچی  یا FIT

روش جراحی FUT (پیوند واحد فولیکولی)

درحال حاضر، FUT توسط اغلب جراحان و متخصصین پیوند مو درسراسردنیا مورد استفاده قرارمی گیرد. در این روش پس از استریل کردن ناحیه دهنده و دادن بیحسی موضعی ،  نوار باریکی(Strip)  به پهنای 5/1 – 1 سانتی متر و طول 20 الی 15 سانتی متر از ناحیه پشت سر بیمار برداشته می شود . پس از برداشت نوار حاشیه های باقیمانده پوست  پشت سر بخیه می شود و بخیه ها 14 الی 10 روز بعد کشیده می شود.

سپس دستیاران جراح این نوار طولی را به قطعات گرافت جدا می کنند. برای جداسازی از ابزارهای خاصی مانند میکروسکوپ و تیغ های جراحی با اندازه گوناگون  استفاده می شود. بعد از برداشت گرافت به صورت نواری شکل ، دستیاران جراح این نوار طولی را به صورت گرافت های کوچکتر جدا می کنند . گرافت ها باید خنک و مرطوب نگه داشته شوند و باید سعی شود که کمترین ضربه و آسیب در تقسیم بندی و جداسازی به گرافت ها وارد شود . گرافت ها در پایان جداسازی شمارش و بلافاصله به ناحیه گیرنده پیوند منتقل می شوند .

تکنیک “پیوند واحد فولیکولی” می تواند منجربه به دست آمدن نتایج طبیعی، غیرقابل ردیابی وقابل تکراردردرمان ریزش موی با الگوی مردانه گردد. این شیوه رامی توان به خانمها و آقایانی که به ریزش موی با الگوی مردانه مبتلا بوده کاندیداهای مناسبی جهت درمان هستند پیشنهاد کرد. معمولا موهای پیوند زده شده پس از 4-3 ماه شروع به رشد می کنند و 12-9 ماه طول می کشد تا بهترین نتیجه قابل مشاهده باشد.

 روش پانچی  یا FIT
در روش FIT با استفاده از پانچ های 1mm فولیکولهای مو از پشت سر یا نواحی دیگر بدن جدا می شود و در نواحی فاقد مو کاشته می شوند در این روش از بخیه استفاده نمی شود ولی در مقایسه با FUT جراحی ، مدت زمان عمل کاشت مو طولانی تر می باشد. از عمده ترين معايب آن احتمال آسيب به موهاي برداشت شده مي باشد. امروزه بيشتر محققين و صاحب نظران امر پيوند مو روش FUT  را بر روش FIT ترجیح می دهند .  البته روش  FITدر مواردی همچون افرادی که ناحیه دهنده پشت سرشان تراکم  موی کمی دارند و افرادی که طاسی شان محدود به نواحی کوچک در ابرو ، مژه ، ریش یا سبیل می شود نیز بکار می رود.

نمونه ای از بیماران دکتر رحمت پور رکنی

 تمامی عکس ها از بیماران دکتر رحمت پور می باشد و هر گونه کپی برداری از آن منوط به کسب اجازه می باشد.

قبل کاشت- آقای 27 ساله از ساری

بعد کاشت. آقای 27 ساله از ساری

قبل کاشت – آقای 31 ساله از بهشهر

بعد کاشت – آقای 31 ساله از بهشهر

 

قبل کاشت – اقای 45 ساله از فرانسه

بعد کاشت – اقای 45 ساله از فرانسه

قبل کاشت – آقای 24 ساله از جویبار

بعد کاشت – آقای 24 ساله از جویبار

قبل کاشت – اقای 42 ساله از ساری

بعد کاشت – اقای 42 ساله از ساری